האם כחלון טוב לשוק הנדל"ן?

בחודש האחרון העיתונים מכוסים כותרות על מחירי הדיור:"ירידה במחירי דירות חדשות", "שוק הדירות מתקרר", "צניחה במחירי הנדל"ן" ועוד כותרות דומות.

האם כחלון באמת מספק את הסחורה ומצליח איפה שכולם נכשלו לפניו במשך שנים ארוכות?

לשם הבדיקה נבחן את הפרסומים בעיניים פקוחות (ולא מוטות אחר המילים המודגשות והאווירה שמנסים ליצור למראית עין):

  1. כחלון אסר לאחרונה על השמאי הממשלתי להוציא פרסומים על מחירי הדיור ורק הכלכלן הראשי במשרד האוצר, הכפוף לכחלון, רשאי להוציא פרסומים בנושא זה לעיתונות - עובדה זאת צריכה להדליק נורת אזהרה אצל כל קורא חכם ולבדוק את המידע בזכוכית מגדלת.

  2. ניתן לראות שהפרסומים מתייחסים רק לדירות מיד ראשונה, שבהן חלה ירידה ברכישות עקב המתנה של הזוגות הצעירים לדירות במחיר למשתכן (ולפי מידע מדוייק יותר, פרוייקטים חדשים הממוקמים ליד פרוייקטי מחיר למשתכן).

  3. לפי כתבה שפורסמה בממון אתמול (13.03.17 שניתן לראותה בהמשך הכתבה), צויין שכמות הרכישות של דירות חדשות בינואר לעומת דצמבר, ירדו ב- 18% ואילו הירידה בסך כל הדירות הנרכשות היתה של 5% באותה תקופה, מה שנובע מכך ולא צויין הוא, שכמות הרכישות של דירות מיד שניה עלו בתקופה זו ופיצו על הירידה במכירת הדירות החדשות.

  4. פרוייקטי המחיר למשתכן החלו לפני כשנה וחצי, ונמכרו בקושי עד כה כ- 10,000 דירות (כ- 6,000 בשנה) כשהביקוש הכללי לדירות בשנה אחת הוא כ- 52,000 דירות.

  5. הזוגות הצעירים שיושבים וממתינים לקיום ההבטחות לדירות בפרוייקטי מחיר למשתכן, ואליהם מצטרפים מידי שנה זוגות נוספים, לא מן הנמנע שייצרו צוואר בקבוק, אשר יתפרץ בבוא העת במלוא כוחו, עקב אי עמידת הממשלה בביקושים.

  6. המיסוי המוגדל לבעלי 3 דירות ויותר, גורם לרבים מהם להעלות את שכר הדירה, חלק מהם אף מוכרים את דירותיהם, ובכך יוצרים מחסור נוסף בדירות להשכרה, מה שמאיץ שוב את מחירי השכירויות כלפי מעלה. נוסיף לכך גם את המתנת הזוגות הצעירים לרכישת דירה במחיר למשתכן, ויש לנו עודף ביקוש לשכירויות. (=התוצאה היא תשואה גבוהה יותר על ההשקעה).

לפי כל הפרמטרים שצויינו לעיל, המלצתנו ב'נדל"ן נבון', למי שיכול ומתלבט, זה הזמן לרכוש דירה להשקעה, (גם מי שזו תהיה לו דירה ראשונה) לפני הקפיצה הבאה במחירים שצפויה להיות קשה וכואבת ליושבים על הגדר.

לאור הסיכונים הכרוכים בדבר, לא מומלץ לעשות זאת ללא ניסיון רב בתחום.

למה להסתכן? פנו לייעוץ>>

לקביעת פגישה:

pic-18

Back to Top